Екскурсія  історичним центром Вінниці

Другокурсники 12-ої групи ДНЗ «Центр професійно-технічної освіти  № 1» м. Вінниця 15 травня 2024 року ознайомилися із найвідомішою і найдавнішою у м. Вінниці  архітектурно-історичним пам’яткою – комплексом Мури XVII–XVIII століття. Захід для них організував Вінницький державний центр естетичного виховання учнів ПТНЗ, а провела в.о. завідувачки відділу науково-освітньої, виставкової та рекламної роботи Вінницького обласного краєзнавчого музею Ганна Ковальчук. Групу супроводжували: методист Алла Краснова та майстер виробничого навчання Галина Мусевич.

Під час пішохідної  екскурсії «Мури. Погляд крізь віки»  екскурсовод Ганна Ковальчук розповіла, що архітектурно-історичний  комплекс Вінницькі Мури свого часу були головною оборонною спорудою міста. Складається  він з будівель єзуїтського монастиря, єзуїтського костелу, колегіум та конвікт (гуртожиток), домініканський монастир та домініканський костел.  Ансамбль монастиря побудували за проектом італійських архітекторів у першій чверті ХVІІІ ст. Монастир виконував функції міської фортеці, був обнесений високим кам’яним муром з бійницями і бойовими вежами по кутах, від того за ним закріпилася історична назва «Мури» від латинського murus — стіна. Кошти на будівництво  єзуїтського монастиря у 1610 пожертвував брацлавський староста  Валентій-Олександр Калиновський. Зараз у будівлях комплексу розташовані два музеї – обласний краєзнавчий та художній, державний архів області, кафедральний собор Преображення Господнього та технічний ліцей. До наших часів зберіглася лише частина мурів із вежею навколо собору.

Майбутні слюсарі-ремонтники також почули про історію створення Домініканського монастиря, на місця якого нині діє православний Преображенський кафедральний собор та Францисканського монастиря на протилежній від Мурів вулиці, відомий нині як католицький костел св. Діви Марії Ангельської. Всі три вінницькі монастирі були сполучені між собою підземними ходами.

Подібний вид екскурсії є новим для вихованців нашого Центру. Сподіваємося, кількість бажаючих оглянути наше місто, його історичні, культурні, архітектурні принади буде  збільшуватися.

admin